3683S-1-102L
- Manufacturer Part Number:
- 3683S-1-102L
- Manufacturer/Brand:
- Bourns Inc.
- Part of Description:
- VALUE DISPLAY POT 1K 2W PNL MT
- Manufacturer :
- Bourns Inc.
- Product Category :
- Value Display Potentiometers
- Adjustment Type :
- Push Button
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Characters :
- 3
- Power (Watts) :
- 2 W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 1 kOhms
- Size / Dimension :
- Square - 1.460" L x 0.930" W x 1.050" H (37.08mm x 23.62mm x 26.67mm)
- Termination Style :
- Solder Lug
- Tolerance :
- ±3%