CT15NV15103M
Manufacturer Part Number:
CT15NV15103M
Manufacturer/Brand:
TE Application Tooling
Part of Description:
TRIMMER 10K OHM 0.25W PC PIN TOP
Manufacturer :
TE Application Tooling
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Rectangular - 0.610" x 0.591" Face (15.50mm x 15.00mm)
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%