4275U103K
Manufacturer Part Number:
4275U103K
Manufacturer/Brand:
TE Application Tooling
Part of Description:
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer :
TE Application Tooling
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.274" x 0.268" Face (6.95mm x 6.80mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%