TC89W-1-503
Manufacturer Part Number:
TC89W-1-503
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
50 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.346" x 0.315" Face (8.80mm x 8.00mm)
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%