262XR502B
- Manufacturer Part Number:
- 262XR502B
- Manufacturer/Brand:
- CTS Electrocomponents
- Part of Description:
- TRIMMER 5K OHM 0.15W PC PIN SIDE
- Manufacturer :
- CTS Electrocomponents
- Product Category :
- Trimmer Potentiometers
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.15W
- Product Status :
- Obsolete
- Resistance :
- 5 kOhms
- Resistive Material :
- Carbon
- Size / Dimension :
- Rectangular - 0.370" x 0.394" Face (9.40mm x 10.00mm)
- Temperature Coefficient :
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±20%