201XR504B
- Manufacturer Part Number:
- 201XR504B
- Manufacturer/Brand:
- CTS Electrocomponents
- Part of Description:
- TRIMMER 500KOHM 0.2W PC PIN SIDE
- Manufacturer :
- CTS Electrocomponents
- Product Category :
- Trimmer Potentiometers
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.2W, 1/5W
- Product Status :
- Obsolete
- Resistance :
- 500 kOhms
- Resistive Material :
- Carbon
- Size / Dimension :
- Rectangular - 0.734" x 0.594" Face (18.64mm x 15.10mm)
- Temperature Coefficient :
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±20%