PT10LH01-103C2020
Manufacturer Part Number:
PT10LH01-103C2020
Manufacturer/Brand:
Amphenol Alden Products Company
Part of Description:
10K Anti-Log Slot Side Adj Carbo
Manufacturer :
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.07W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Round - 0.406" Dia x 0.476" H (10.30mm x 12.10mm)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%