PT6KH-503C1010
Manufacturer Part Number:
PT6KH-503C1010
Manufacturer/Brand:
Amphenol Alden Products Company
Part of Description:
50k 6mm Carbon Pot Side Adj "C"
Manufacturer :
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Product Status :
Active
Resistance :
50 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Round - 0.248" Dia x 0.138" H (6.30mm x 3.50mm)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%