3057L-1-151
Manufacturer Part Number:
3057L-1-151
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TRIMMER1-1/4" RECT 150 OHM
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Turns :
22
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
150 Ohms
Resistive Material :
Wirewound
Size / Dimension :
Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
Solder Hook
Tolerance :
±5%