3250L-1-752
Manufacturer Part Number:
3250L-1-752
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TRIMMER 7.5K OHM 1W WIRE LEADS
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Turns :
25
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
7.5 kOhms
Resistive Material :
Wirewound
Size / Dimension :
Rectangular - 0.500" x 0.187" Face (12.70mm x 4.75mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
Wire Leads
Tolerance :
±5%