3082P-1-201LF
Manufacturer Part Number:
3082P-1-201LF
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TRIMMER 200 OHM 0.3W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
10
Power (Watts) :
0.3W
Product Status :
Active
Resistance :
200 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.150" x 0.115" Face (3.80mm x 2.92mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%