Y6055500R000K0L
- Manufacturer Part Number:
- Y6055500R000K0L
- Part of Description:
- TRIMMER 500 OHM 0.5W WIRE LEADS
- Power (Watts) :
- 0.5W, 1/2W
- Resistance :
- 500 Ohms
- Size / Dimension :
- Rectangular - 0.300" x 0.235" Face (7.62mm x 5.97mm)
- Temperature Coefficient :
- ±20ppm/°C
- Tolerance :
- ±10%