Y605510K0000K0L
- Manufacturer Part Number:
- Y605510K0000K0L
- Manufacturer/Brand:
- Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
- Part of Description:
- TRIMMER 10K OHM 0.5W WIRE LEADS
- Manufacturer :
- Product Category :
- Trimmer Potentiometers
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Turns :
- 25
- Power (Watts) :
- 0.5W, 1/2W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 10 kOhms
- Resistive Material :
- Metal Foil
- Size / Dimension :
- Rectangular - 0.300" x 0.235" Face (7.62mm x 5.97mm)
- Temperature Coefficient :
- ±20ppm/°C
- Termination Style :
- Wire Leads
- Tolerance :
- ±10%