Y005510K0000K0L
Manufacturer Part Number:
Y005510K0000K0L
Manufacturer/Brand:
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Part of Description:
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Turns :
25
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Resistive Material :
Metal Foil
Size / Dimension :
Rectangular - 0.325" x 0.195" Face (8.26mm x 4.95mm)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%