3005P-1-201
Manufacturer Part Number:
3005P-1-201
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TRIMMER 200 OHM 1W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
20
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
200 Ohms
Resistive Material :
Wirewound
Size / Dimension :
Rectangular - 0.310" x 0.160" Face (7.87mm x 4.06mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%