Y407010K0000K0L
Manufacturer Part Number:
Y407010K0000K0L
Manufacturer/Brand:
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Part of Description:
TRIMMER 10KOHM 0.25W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
21
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Resistive Material :
Metal Foil
Size / Dimension :
Rectangular - 0.420" x 0.170" Face (10.67mm x 4.32mm)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%