3270P501K
Manufacturer Part Number:
3270P501K
Manufacturer/Brand:
TE Application Tooling
Part of Description:
TRIMMER 500 OHM 0.25W GW SIDE
Manufacturer :
TE Application Tooling
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
16
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
500 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.250" x 0.175" Face (6.35mm x 4.45mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
Gull Wing
Tolerance :
±10%