SM31TA102
Manufacturer Part Number:
SM31TA102
Manufacturer/Brand:
Nidec Copal Electronics
Part of Description:
TRIMMER 1KOHM 0.125W J LEAD SIDE
Manufacturer :
Nidec Copal Electronics
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
5
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Active
Resistance :
1 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.173" x 0.154" Face (4.40mm x 3.90mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
J Lead
Tolerance :
±20%