67XR250KLF
Manufacturer Part Number:
67XR250KLF
Manufacturer/Brand:
TT Electronics/BI
Part of Description:
TRIMMER 250KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer :
TT Electronics/BI
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
20
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
250 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.437" x 0.195" Face (11.10mm x 4.95mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%