38PLAAR10KLF20
Manufacturer Part Number:
38PLAAR10KLF20
Manufacturer/Brand:
TT Electronics/BI
Part of Description:
TRIMMER 10K OHM 0.15W PC PIN TOP
Manufacturer :
TT Electronics/BI
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.15W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.465" x 0.406" Face (11.80mm x 10.30mm)
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%