3306W-1-302
Manufacturer Part Number:
3306W-1-302
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TRIMMER -SMD 6MM RD ST CERMET OP
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Product Status :
Active
Resistance :
3 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.331" x 0.268" Face (8.40mm x 6.80mm)
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±25%