500E-0250
- Manufacturer Part Number:
- 500E-0250
- Manufacturer/Brand:
- NTE Electronics, Inc
- Part of Description:
- TRIMMER 20K OHM MULTI
- Manufacturer :
- NTE Electronics, Inc
- Product Category :
- Trimmer Potentiometers
- Adjustment Type :
- Top Adjustment
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Turns :
- 28
- Power (Watts) :
- 0.5W, 1/2W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 20 kOhms
- Resistive Material :
- Cermet
- Size / Dimension :
- Rectangular - 0.374" x 0.197" Face (9.50mm x 5.00mm)
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%