P8PT473KB25
Manufacturer Part Number:
P8PT473KB25
Manufacturer/Brand:
Vishay Sfernice
Part of Description:
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
Manufacturer :
Vishay Sfernice
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
47 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Round - 0.433" Dia (11.00mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
Solder Hook
Tolerance :
±10%