3260W-1-103
Manufacturer Part Number:
3260W-1-103
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TRIMMER 10K OHM 0.25W PC PIN TOP
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
11
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Resistive Material :
Wirewound
Size / Dimension :
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
Temperature Coefficient :
±70ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±5%