3361S-1-104GLF
Manufacturer Part Number:
3361S-1-104GLF
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TRIMMER 100K OHM 0.5W GW SIDE
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
100 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.264" x 0.290" Face (6.71mm x 7.37mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
Gull Wing
Tolerance :
±10%