3290W-1-201
Manufacturer Part Number:
3290W-1-201
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TRIMMER 200 OHM 1W PC PIN TOP
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
25
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
200 Ohms
Resistive Material :
Wirewound
Size / Dimension :
Rectangular - 0.375" x 0.150" Face (9.53mm x 3.81mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±5%