3345P-1-502
Manufacturer Part Number:
3345P-1-502
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TRIMMER 5K OHM 1W PC PIN TOP ADJ
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
5 kOhms
Resistive Material :
Wirewound
Size / Dimension :
Round - 0.450" Dia (11.43mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±5%