PT6KV-221A2020-PM
Manufacturer Part Number:
PT6KV-221A2020-PM
Manufacturer/Brand:
Amphenol Alden Products Company
Part of Description:
6MM TRIMMER POTENTIOMETER THT
Manufacturer :
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Resistance :
220 Ohms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Round - 0.248" Dia (6.30mm)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%