3329S-1-202LF
Manufacturer Part Number:
3329S-1-202LF
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
2 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.260" x 0.330" Face (6.60mm x 8.38mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%