PS10LV60-103A3030-PM
Manufacturer Part Number:
PS10LV60-103A3030-PM
Manufacturer/Brand:
Amphenol Alden Products Company
Part of Description:
10MM SMD ROTARY SENSOR.
Manufacturer :
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.15W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Round - 0.406" Dia (10.30mm)
Temperature Coefficient :
±1000ppm/°C
Termination Style :
J Lead
Tolerance :
±30%