M43P202KB30T601
Manufacturer Part Number:
M43P202KB30T601
Manufacturer/Brand:
Vishay Spectrol
Part of Description:
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
Manufacturer :
Vishay Spectrol
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
18
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Product Status :
Active
Resistance :
2 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.252" x 0.189" Face (6.40mm x 4.80mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%