TS63Y502KT20
Manufacturer Part Number:
TS63Y502KT20
Manufacturer/Brand:
Vishay Sfernice
Part of Description:
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
Manufacturer :
Vishay Sfernice
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
15
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
5 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.270" x 0.197" Face (6.85mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
Gull Wing
Tolerance :
±10%