35WR10KLFTR
Manufacturer Part Number:
35WR10KLFTR
Manufacturer/Brand:
TT Electronics/BI
Part of Description:
TRIMMER 10K OHM 0.1W TOP ADJ
Manufacturer :
TT Electronics/BI
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.144" x 0.118" Face (3.65mm x 3.00mm)
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Termination Style :
Surface Mount
Tolerance :
±25%