TC33X-2-101E
Manufacturer Part Number:
TC33X-2-101E
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TRIMMER 100 OHM 0.1W J LEAD TOP
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Resistance :
100 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.150" x 0.142" Face (3.80mm x 3.60mm)
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Termination Style :
J Lead
Tolerance :
±25%