67WR100KLF
- Manufacturer Part Number:
- 67WR100KLF
- Manufacturer/Brand:
- TT Electronics/BI
- Part of Description:
- TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN TOP
- Manufacturer :
- TT Electronics/BI
- Product Category :
- Trimmer Potentiometers
- Adjustment Type :
- Top Adjustment
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Turns :
- 20
- Power (Watts) :
- 0.5W, 1/2W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 100 kOhms
- Resistive Material :
- Cermet
- Size / Dimension :
- Rectangular - 0.375" x 0.195" Face (9.53mm x 4.95mm)
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%