23BR10KLFTR
- Manufacturer Part Number:
- 23BR10KLFTR
- Manufacturer/Brand:
- TT Electronics/BI
- Part of Description:
- TRIMMER 10K OHM 0.25W GW TOP ADJ
- Manufacturer :
- TT Electronics/BI
- Product Category :
- Trimmer Potentiometers
- Adjustment Type :
- Top Adjustment
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.25W, 1/4W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 10 kOhms
- Resistive Material :
- Cermet
- Size / Dimension :
- Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Termination Style :
- Gull Wing
- Tolerance :
- ±20%