3352V-1-504LF
Manufacturer Part Number:
3352V-1-504LF
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
THUMBWHEEL POT 500K OHM 0.5W SID
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Thumbwheel Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
500 kOhms
Size / Dimension :
Round - 0.350" Dia x 0.210" H (8.89mm x 5.33mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%