PDV10-21M-204A
Manufacturer Part Number:
PDV10-21M-204A
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
SLIDE POT 200K OHM 0.05W SIDE
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Side
Fader Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
200 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 1.181" L x 0.512" W x 0.154" H (30.00mm x 13.00mm x 3.90mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
10mm