PTF45-083T-103B1
Manufacturer Part Number:
PTF45-083T-103B1
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
SLIDE POT 10K OHM 0.25W TOP 45MM
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
10 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 2.874" L x 0.787" W x 0.433" H (73.00mm x 20.00mm x 11.00mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
45mm