PTS60-01L-104B2
Manufacturer Part Number:
PTS60-01L-104B2
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
SLIDE POT 100K OHM 0.5W TOP 60MM
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
100 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 3.642" L x 0.512" W x 1.524" H (92.50mm x 13.00mm x 38.70mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
60mm