PTF60-201A-102B1
Manufacturer Part Number:
PTF60-201A-102B1
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
SLIDE POT 1K OHM 0.5W TOP 60MM
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
1 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 3.465" L x 0.787" W x 0.551" H (88.00mm x 20.00mm x 14.00mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
60mm