448XE2254BDN
Manufacturer Part Number:
448XE2254BDN
Manufacturer/Brand:
CTS Electrocomponents
Part of Description:
SLIDE POT 250KOHM 0.25W TOP 45MM
Manufacturer :
CTS Electrocomponents
Product Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
250 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 2.425" L x 0.110" W x 0.488" H (61.60mm x 2.80mm x 12.39mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
45mm