PSM60-082A-103B1
Manufacturer Part Number:
PSM60-082A-103B1
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
SLIDE POT 10K OHM 0.5W TOP 60MM
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Motor
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 4.409" L x 0.512" W x 1.378" H (112.00mm x 13.00mm x 35.00mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
60mm