PS100-1B1BR5K
Manufacturer Part Number:
PS100-1B1BR5K
Manufacturer/Brand:
TT Electronics/BI
Part of Description:
SLIDE POT 5K OHM 0.25W TOP 100MM
Manufacturer :
TT Electronics/BI
Product Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Dual
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
5 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 5.031" L x 0.331" W x 0.315" H (127.80mm x 8.40mm x 8.00mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
100mm