PTB6043-2010BPA103
Manufacturer Part Number:
PTB6043-2010BPA103
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
SLIDE POT 10K OHM 0.25W TOP 60MM
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 3.465" L x 0.630" W x 0.315" H (88.00mm x 16.00mm x 8.00mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
60mm