PTL45-15R1-502B2
- Manufacturer Part Number:
- PTL45-15R1-502B2
- Manufacturer/Brand:
- Bourns Inc.
- Part of Description:
- SLIDE POT 5K OHM 0.125W TOP 45MM
- Manufacturer :
- Bourns Inc.
- Product Category :
- Slide Potentiometers
- Adjustment Type :
- Top
- Fader Type :
- Standard, LED
- Mounting Type :
- Through Hole
- Power (Watts) :
- 0.125W, 1/8W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 5 kOhms
- Size / Dimension :
- Rectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.276" H (60.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Travel Range :
- 45mm