PTL20-10O0-504B2
Manufacturer Part Number:
PTL20-10O0-504B2
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
SLIDE POT 500KOHM 0.05W TOP 20MM
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Standard, LED
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Product Status :
Active
Resistance :
500 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 1.378" L x 0.354" W x 0.276" H (35.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
20mm