PTA1543-2010CIB203
Manufacturer Part Number:
PTA1543-2010CIB203
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
SLIDE POT 20K OHM 0.05W TOP 15MM
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Product Status :
Active
Resistance :
20 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 1.181" L x 0.354" W x 0.256" H (30.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
15mm