PSM60-081A-103B2
- Manufacturer Part Number:
- PSM60-081A-103B2
- Manufacturer/Brand:
- Bourns Inc.
- Part of Description:
- SLIDE POT 10K OHM 0.5W TOP 60MM
- Manufacturer :
- Bourns Inc.
- Product Category :
- Slide Potentiometers
- Adjustment Type :
- Top
- Fader Type :
- Motor
- Mounting Type :
- Through Hole
- Power (Watts) :
- 0.5W, 1/2W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 10 kOhms
- Size / Dimension :
- Rectangular - 4.409" L x 0.512" W x 1.378" H (112.00mm x 13.00mm x 35.00mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Travel Range :
- 60mm