PTL01-15W0-103B1
- Manufacturer Part Number:
- PTL01-15W0-103B1
- Manufacturer/Brand:
- Bourns Inc.
- Part of Description:
- SLIDE POT 10K OHM 0.2W TOP 100MM
- Manufacturer :
- Bourns Inc.
- Product Category :
- Slide Potentiometers
- Adjustment Type :
- Top
- Fader Type :
- Standard, LED
- Mounting Type :
- Through Hole
- Power (Watts) :
- 0.2W, 1/5W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 10 kOhms
- Size / Dimension :
- Rectangular - 5.039" L x 0.366" W x 0.276" H (128.00mm x 9.30mm x 7.00mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Travel Range :
- 100mm